фото в газету c правкамиЩе кілька років тому про неділю, що передує Великому посту, ми б писали: «Відгриміла Масляна», але події, що відбуваються останні два роки в Україні, не дають можливості її громадянам відзначати це народне свято з усім властивим йому розмахом. Про це та про те, що несуть дні духовного і фізичного очищення, ми поговорили з відомим кіровоградським політиком, депутатом міськради і головою Кіровоградської міської організації Політичної партії «УДАР» Ларисою Онул.

– Ларисо Анатоліївно, пригадується, як упродовж багатьох років у нашому дендропарку влаштовувалися найрізноманітніші заходи, присвячені проводам зими, але нинішнього року, як і в минулого, гуляння було скасовано.

– Звичайно. Революційні події, що відбувалися в цей період торік, нинішні військові дії на сході України, тисячі загиблих співвітчизників не дають нам морального права з розмахом веселитися.

– І все ж людям потрібен позитив, не можна жити в постійному стресі…

– Ось з цих міркувань, не проводячи розважальних заходів, ми запропонували відвідувачам парку гарячий чай з Самовара Самоварича і традиційні млинці з маслом, медом або джемом. Все просто, скромно, тепло і душевно.

– У понеділок розпочався Великий Піст. Він триватиме 48 днів, до 11 квітня. У нас якось склалося, що більше говорять про утримання від їжі…

– Церква нас вчить, що в найближчі сім тижнів ми повинні утримуватися від певної їжі. Приміром, у чистий понеділок прийнято повне утримання від їжі. Далі по понеділках, середах і п’ятницях прийнято так зване сухоїдіння, коли можна їсти хліб, фрукти, овочі, пити воду і компоти. По вівторках і четвергах дозволяється гаряча їжа без олії, а по суботах і неділях – їжа з олією. У нашій сім’ї давно вже середа і п’ятниця – пісні дні. У ці дні ні м’яса, ні риби ми не їмо.

Але якщо людина постує і при цьому не молиться, не очищується в своїх думках і вчинках, вона лише сидить на дієті. Господь знову нам дає шанс піти по життю правильною дорогою. Виправити помилки, позбутися шкідливих звичок, навчитися бути терпимими. У своїх щоденних справах не потурати слабкостям, втихомирювати гординю, намагатися чути людей і розуміти їх, боротися з гнівом і образами. Все це зробить нас лише сильнішими. Найближчі сім тижнів – шлях, який повинен виконати кожен православний.

Потрібно щодня молитися. Хоча б «Отче наш», «Богородице Діво, радуйся» і «Символ Віри». Мене ці молитви дуже сильно підтримують, приносять відчуття благодаті. Під час семи тижнів посту потрібно кілька разів сповідатися, причаститися, щоб душа була готова до великого свята Великодня. І ось тоді з’являється відчуття, ніби ти можеш літати. Ченці кажуть, це душа радіє.

– На нашій землі йде війна. Усім нам як ніколи потрібні сили, щоб впоратися з економічною кризою, війною, втратою близьких…

– Віра, християнські заповіді – то зброя, яка допоможе кожному з нас витримати усі випробування. Я хочу донести до кіровоградців ті слова, які передали їм афонські старці: Україна повинна молитися і просити у Бога миру.

Тому я закликаю всіх молитися за батьківщину, за мир. Давайте спробуємо витримати піст. Хоча б перший і останній тижні. Я впевнена, що волею Божою Україна вийде переможницею з усіх випробувань. Майдан дуже змінив всіх нас, ще більш згуртованими нас робить ця війна. Але наша згуртованість заснована не на ненависті до ворога, а на любові один до одного і України. А відтак ми переможемо. Господь з нами.

Розмову вела Катерина Петрова